2023. szeptember 29. 05:35 - TaWa

Őszközépünnep

Avagy az év legszebb és legfényesebb holdja, a Jáde nyúl legendája és a tradícionális holdsütemény…

Idén a mai napon tarjták az Őszközépünnepet, amely mindig a holdnaptár szerinti nyolcadik holdhónap tizenötödik napja. (A Gregorián naptárban a dátum általában szeptember végére vagy október elejére esik). Egy meghitt és kellemes nap, amikor a szeretteink körében csodálhatjuk az ezüstös telihold szépségét, miközben élvezzük a tradícionális holdsütemények változatos ízeit.

🍂 Az Őszközépünnep (中秋節), amelyet Holdünnepként is emlegetnek sok ezer éves hagyományokat őriz. Nem csupán Kínában, de Japánban, Malajziában, Szingapúrban, Tajvanon, Dél-Koreában és Hong Kongban is ünneplik. A Holdújévet követően a második legnagyobb fesztivál a kínai kultúrában. Kezdetben ezt az ünnepséget a Hold istennőjének tiszteletére rendezték, finom ételeket és zamatos italokat ajánlottak fel neki, hogy megköszönhessék az azévi bőséges termést. Ezen a napon a családok és a barátok együtt ünnepelnek, hiszen ebben a kultúrában a kerek hold a szeretteink összejövetelét, a teljességet, a bőséget szimbolizálja. Egyesek az otthonuk előtt terítik meg az asztalt, hogy aztán a hold fényében fürödve fogyaszthassák el a finom vacsorát. Ki lampionok fényével árasztja el az otthonát vagy fák gallyaira aggatja azokat, ki hagyományos ételeket készít, ki apró ajándékokkal kedveskedik a szeretteinek, ki a tűzijátékok színeiben gyönyörködik, míg sokan a Holdbéli palotában élő Jáde nyúl történetét mesélik a gyerekeknek. Na és persze ne feledjük az Őszközépünnep jellegzetes desszertjét, a holdsüteményt.

🍂 Holdsütemény (月饼):
A holdsütemény története a régmúltban kezdődött. A Yuan dinasztia idején a holdsütemények titkos hírnökök voltak, amelyek segítették a han népet a mongol rezsim megdöntésében. A titkos üzenetet négy holdsüteményre írták, később mindegyik holdsüteményt négy részre vágták, s így tizenhat darabot állítottak össze úgy, hogy az üzenet olvasható legyen. (A szóbeszéd úgy tartja, hogy az üzeneteket gyakran papírra is írták és azt rejtették a holdsütemény belsejébe). A felkelők a Holdünnep éjszakáján sikert arattak és megalakult a Ming dinasztia. Így azóta a Holdünnep és a sütemény is nagy jelentőséggel bír. A holdsütemény nem csupán finom édesség, hanen kulturális örökség is. Mélyen gyökerezik a hagyományokban, szimbolizálva a nép spiritualitását.

Évente egyetlen időszakban készül, általában teával fogyasztják. Alakja kerek, akár a telihold, ám néha szögletes formát ölt. Aranybarnára sütött tetejét kínai írásjegyekkel, virágos mintázatokkal vagy nyulas motívumokkal díszítik. Lehet édeskés, sós, de akár fűszeres is. A hagyományos holdsüteményeket krémesített vörösbabos, feketebabos vagy lótuszmagos töltelékkel ízesítik, gyakran pedig sózott kacsatojás sárgája is kerül a sütemény közepébe. Az a teliholdat szimbolizálja. Napjainkban már igen változatos a holdsütemények ízvilága. Csokoládés, vaníliás, kávés, zöld teás, epres, ananászos, rózsás, levendulás, mentás, rumos, jégkrémes, mogyorós, fekete szezámmagos, sertéshúsos és még sorolhatnám…  A személyes kedvencem az erdei gyümölcsös krémmel töltött holdsütemény.

🍂 Chang’e, a Hold istennőjének története:
Chang’e férje, Hou Yi legendás íjász volt. Hős, aki tíz izzó napkorongtól kilencet lelőtt az égboltról azért, hogy megmentse a világukat a perzselő pusztulástól. Jutalmul Hou Yi király lett és megkapta a halhatatlanság elixírjét. Azt a feleségének adta, miután a férfi egy irigy tanítványa megpróbálta ellopni. Chang’e végül megitta az elixírt, halhatatlanná vált és a Holdpalotában folytatta életét, örökre elválasztva a férjétől. Ezt követően Hou Yi megtört szívvel járult a Hold elé, egy oltáron elhelyezte Chang’e kedvenc süteményeit és gyümölcseit, szeretett felesége emlékére, s közben remélte, hogy látja őt a Holdpalotából.

🍂 A Jáde nyúl és a Holdbéli palota története:
Réges régen egy napon a Jáde Császár úgy döntött, hogy segítséget kér a halhatatlanok életelixírjének elkészítésében. Tartott attól, hogy az emberek túl önzőek és megbízhatatlanok, ezért hát az állatokat látta a legalkalmasabbnak a feladatra. A Jáde Császár koldusnak álcázta magát, úgy szállt le a Földre, egy erdőbe, hogy ott keressen méltó állatot. Legyengült öregemberként segítségért kiáltott és élelemért könyörgött, végül három állat jött oda hozzá; Egy majom, egy róka és egy nyúl. Az állatok megszánták az öreg koldust és rögvest az erdőbe siettek élelmet keresni. A majom friss gyümölcsökkel tért vissza, amelyeket a fákról szedett, míg róka halakkal, amelyeket a közeli patakból fogott. Ám a nyúl hiába keresgélt az erdő talaján, nem talált ennivalót az öregembernek. Később visszatért, és azt látta, hogy a koldus a pattogó tűz mellett ül, miközben a gyümölcsöt és a halat eszi. A nyúl ekkor igazán elszomorodott, hogy ő nem talált neki élelmet. Végül úgy döntött, feláldozza magát azért, hogy az öregember ehhessen, ezért hát a nyúl az önzetlenség végső cselekedeteként a tűzbe vetette magát. Abban a pillanatban a koldus visszaváltozott a Jáde Császárrá és megakadályozta, hogy a nyúl elevenen elégjen. A Jáde Császár rátalált a legnemesebb teremtményre az elixírek elkészítéséhez, felvitte a nyulat Holdra, ahol az megtanult isteni gyógyszereket készíteni, s így a császár óvhatta az életelixírt az azt ellopni akaró emberektől. A nyúl igazán keményen dolgozott. Megtanulta megalkotni az isteni gyógyszereket, s végül elsajátította azokat a készségeket is, amelyekkel létrehozhatták az életelixírt. A Jáde Császár olyannyira el volt ragadtatva a nyúltól, hogy fehérre varázsolta a bundáját. A nyúl puha szőrének mennyei fénye olyan fényes és szépséges volt, mintha azt az értékes fehér jádéból faragták volna, ezért a mennyei lények Jáde nyúlnak hívták… Ha felnézünk az éjszakai égboltra és fürkésszük a teliholdat, akkor láthatjuk a Jáde nyulat mozsártörőjével, amint éppen életelixírt készít.

🌕 Míg Magyarországon éltem a Karácsony volt az ünnep, amelyet a leginkább vártam. Hópelyhes decemberi napok, amikor a család minden tagja a díszes fenyő szépségében gyönyörködik, amikor a vacsoraasztalra kerül a frissen sült diós bejgli és amikor apró ajándékokkal kedveskedünk a szeretteinknek.
Itt a messzi keleten ezt a varázslatot mindig az Őszközépünnep hozza el nekem. Ezeken az őszi estéken az ezüstöt Holdat csodáljuk és az aranybarna holdsüteményeket kóstolgatjuk, mialatt a legszebb és legjobb kívánságokkal ajándékozzuk meg egymást.

Kívánom, hogy az év legfényesebb és legkerekebb Holdja hozzon nektek sok örömet, boldog családot és sikeres jövőt!
祝您和您的家人中秋節快樂!

__________________
Photo by Mars Guisala

 mooncake.jpeg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tawaoldala.blog.hu/api/trackback/id/tr9618224247

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása